Polski i czeski Cieszyn

Cieszyn jest jednym z najstarszych miast Śląska. Historia miasta sięga IX wieku, kiedy to na terenie obecnego Cieszyna spotkali się trzej bracia Bolek, Leszek oraz Cieszko i założyli osadę. Cieszyn, jako miasto, powstał jednak wiek później kiedy w 1290 roku uzyskał prawa miejskie i stał się stolicą samodzielnego księstwa cieszyńskiego.

Jak każde miasto Cieszyn posiada swoją bogatą w zloty i upadki historię. Kiedy Mieszko został księciem cieszyńskim i rozpoczął proces przebudowy grodu na zamek Cieszyn zaczął się prężnie rozbudowywać, powstał kościół parafialny oraz pierwsza szkoła. Największy rozwój miasta przypadł na lata panowania księcia Przemysława I Noszaka, który nadał Cieszynowi nowe prawa miejskie na wzór Wrocławia. Powołano pierwszy urząd burmistrza, radę miejską oraz wybudowano ratusz ( dzisiejszy Stary Targ). W XV wieku Cieszyn otoczono murami i powołano Sąd Ziemski. Dzięki tak szybkiemu rozwojowi Cieszyn uplasował się w czołówce najbardziej istotnych miast Śląska.

Tak jak w historii bywa po latach rozwoju Cieszyn dotknęła plaga złych wydarzeń. Po rozpoczęciu wojny trzydziestoletniej Cieszyn częściowo zniszczono, następnie został splądrowany przez Szwedów. Po śmierci ostatniego z Piastów miasto przeszło pod panowanie Habsburgów i zostało w granicach Austrii.

XIX wiek zapoczątkował ponowny rozwój miasta. Do Cieszyna dotarła linia kolejowa, powstała linia tramwajowa i rozpoczął się powolny rozwój przemysłowy. W 1919 Cieszyn został podzielony wzdłuż rzeki Olzy w skutek zbrojnej agresji jaką dokonali Czesi. Część przemysłowa została po stronie czechosłowackiej (Czeski Cieszyn) natomiast część historyczna pozostała w granicach Polski. W czasie II Wojny Światowej miasto przyłączono do III Rzeszy lecz po zajęciu Cieszyna przez wojska sowieckie miasto ponownie podzielono na dwie części, polską i czeską zgodnie z granicami wyznaczonymi w 1920 roku. Po podziale miasta na Olzie powstało największe przejście graniczne na południowej granicy dzieląc Cieszyn na część polską i czeską. Olza od tego czasu pełni funkcję granicy miejskiej jak i państwowej. Przejście tworzyły dwa mosty: z polskiego Cieszyna do czeskiego most Przyjaźni, a z czeskiego Cieszyna do polskiego most Wolności. Na mocy układu Schengen w 2007 roku przejście zostało zlikwidowane.

Dzisiaj prawobrzeżna część Cieszyna nosząca potoczną nazwę Cieszyn Czeski charakteryzuje się odrębnością kulturowo-regionalną zaś prawobrzeżna jest jednolita etnicznie z czego ponad 96% ludności deklaruje narodowość polską.

Wybierając się do Cieszyna warto zwrócić uwagę na piękną architekturę miasta, która pełna jest pięknych zabytków jak rynek, który powstał w XV wieku, wzgórze zamkowe gdzie znajdują się jedne z najstarszych zabytków na górnym Śląsku, Studnia Trzech Braci, Stary Targ, Plac Teatralny, kościół Marii Magdaleny, Muzeum Drukarstwa, Cieszyńska Wenecja oraz Most nad Olzą.

Tłumnie odwiedzające miasto rzesze turystów przybywające na licznie odbywające się festiwale przyczyniły się do rozwoju licznych restauracji i pubów serwujących regionalne dania. Ruch turystyczny miał również wpływ na kantory wymiany walut, które po upadku systemu komunistycznego zaczęły się prężnie rozwijać. Zmieniające się przepisy pozwalały każdemu na kupowanie i sprzedawanie walut. Ze względu na graniczne położenie Cieszyna usługa wymiany walut spotyka się tutaj z dość dużą konkurencyjnością po obu stronach miasta, zarówno po stronie czeskiej jak i polskiej. Kantory codziennie zmierzają się z walką o klienta indywidualnego oraz biznesowego. Konkurencyjność ta powoduje, że rynek wymiany walut na tym terenie jest wybitnie trudny. Dlatego też idąc z duchem czasu, również kantory zaczęły szukać swojego potencjalnego klienta w Internecie, a co za tym idzie kantory internetowe stały się jedną z najbardziej popularnych form wymiany walut.

<< Blog

Jak działa kantor internetowy ?

 • 01
 • Jak działa kantor internetowy - Zarejestruj się
 • Zarejestruj się
 • 02
 • Jak działa kantor internetowy - Wyślij przelew
 • Wyślij przelew
 • 03
 • Jak działa kantor internetowy - Transakcja
 • Transakcja
 • 04
 • Jak działa kantor internetowy - Otrzymasz przelew
 • Otrzymasz przelew
© 2016 eKantorFunt.pl All rights reserved.
zamknij