Korona czeska CZK

Korona czeska jest najmłodszą walutą na kontynencie europejskim, ponieważ została wprowadzona do obiegu dopiero w 1993 roku. Określana jest przy pomocy skrótu „CZK” według ISO 4217. Monety mają nominały: 1Kč, 2Kč, 5Kč, 10Kč, 20Kč, 50Kč oraz banknoty 200Kč ,500Kč, 1000Kč , 2000Kč, 5000Kč, gdzie 1 korona = 100 halerzy. W 2003 roku Czeski Bank Narodowy wycofał monety o nominale 10Kč, 20Kč i 50Kč oraz banknot 20Kč, ponieważ nie zdecydowano się na denominację waluty.

Za panowania Habsburgów wprowadzono koronę austro-węgierską i do obiegu weszły korony i halerze. Po rozpadzie Austro-Węgier wprowadzono koronę czechosłowacką jednak po zajęciu Czech przez nazistów Czechy przyjęły walutę III Rzeszy -Reichsmarkę. Po rozpadzie III Rzeszy ponownie wprowadzono koronę czechosłowacką, która była w użyciu do 1953 roku kiedy to przeprowadzono reformę monetarną i wprowadzono tzw. „trzecią koronę”.

Kiedy 31 grudnia 1992 roku nastąpił rozpad Czechosłowacji w obu nowopowstałych państwach obowiązywała unia monetarna i wspólna waluta. Od 8 lutego 1993 roku wprowadzono dwie odrębne waluty: w Czechach koronę czeską, a na Słowacji koronę słowacką. Do dziś dnia w obiegu znajdują się wzory z 1993 roku, zmieniano tylko zabezpieczenia.

Wraz z rozpadem Czechosłowacji 1 stycznia 1993 roku do życia został powołany Czeski Bank Narodowy. Bank przeprowadzał nietypową politykę pieniężną. Wprowadzana do obiegu waluta miała przelicznik korony czeskiej do korony czechosłowackiej 1:1. Z początku korona czeska nie była całkowicie wymienialna i obywateli obowiązywał limit dzienny. Dopiero w 1995 roku korona czeska zyskała pełną wymienialność, a w 1997 roku kurs stał się zmienny.

Czeska waluta nie cieszy się w Polsce zbyt dużą popularnością. Głównym z powodów jest fakt, że na 150 zł tylko 1 zł jest wymieniany na koronę czeską. Różnica pomiędzy kursem sprzedaży, a kursem kupna czeskiej waluty nigdy nie będzie tak niska jak w przypadku euro, dlatego też wielu turystów jak i przedsiębiorców, którzy zakładają firmy w Czechach lub prowadzą interesy z czeskimi firmami poszukuje opcji jak najtańszego kupna czeskiej waluty. Tutaj naprzeciw klientom wyszły kantory internetowe, gdzie odbywa się dzisiaj ok. 20% całkowitej wymiany walut. Dzięki wymianie CZK/PLN i PLN/CZK w kantorze internetowym można zaoszczędzić do 8% w porównaniu do wymiany waluty w banku lub kantorze stacjonarnym. Posiadając czeskie konto walutowe transakcje w kantorze internetowym możemy dokonać bez dodatkowych kosztów.

Jako, że Czechy są zobligowane do przyjęcia Euro, a ludność wykazuje bardzo niskie poparcie co do nowej waluty póki co nie wyznacza się daty przyjęcia Euro i najprawdopodobniej jeszcze przez długi okres czasu w Czechach będzie obowiązywała korona czeska.

<< Blog

Jak działa kantor internetowy ?

 • 01
 • Jak działa kantor internetowy - Zarejestruj się
 • Zarejestruj się
 • 02
 • Jak działa kantor internetowy - Wyślij przelew
 • Wyślij przelew
 • 03
 • Jak działa kantor internetowy - Transakcja
 • Transakcja
 • 04
 • Jak działa kantor internetowy - Otrzymasz przelew
 • Otrzymasz przelew
© 2016 eKantorFunt.pl All rights reserved.
zamknij